Witamy serdecznie na naszym blogu - Transport Mania!

W jaki sposób samolot startuje?

Samolot to jeden z najpopularniejszych obecnie środków transportu. Dzięki niemu świat stanął otworem nie tylko przed podróżnikami, ale również biznesmenami. Odkrycie sposobu na unoszenie w powietrzu tak ciężkiej maszyny było jednym z najbardziej przełomowych odkryć ludzkości. Warto jednak zastanowić się jakie siły muszą zadziałać, aby samolot mógł unieść się w powietrze.

W jaki sposób startuje samolot?

Żeby samolot był w stanie wzbić się w niego musi zadziałać zwrócona do góry siła, zwana nośną, która przezwycięża siłę ciężkości. Napędzany silnikiem samolot porusza się z dużą prędkością. Zgodnie z zasadą względności ruchu powietrze przesuwa się w przeciwną stronę.

Siła nośna powstaje dzięki ruchowi powietrza wokół odpowiednio wyprofilowanego skrzydła samolotu. Skrzydła nachylone są pod odpowiednim kątem (zwanym kątem natarcia) względem kierunku lotu. Są również zaopatrzone w łopatki i dysze zwrócone ku dołowi.

Na samo powstawanie siły nośnej wpływa kilka czynników:

Nachylenie skrzydeł w stosunku do opływających je mas powietrza. Powietrze atakując skrzydło samolotu zmienia swój pęd w kierunku prostopadłym do tego ruchu. Zgodnie z drugą zasadą dynamiki skrzydło działa na powietrze siłą zwróconą w dół. Wtedy powstaje siła nośna. Jest ona wynikiem różnicy ciśnień między górną (gdzie ciśnienie jest mniejsze) częścią skrzydła, a dolną (gdzie ciśnienie jest większe).

Drugim czynnikiem jest różnica w strumieniach powietrza między górną a dolną częścią skrzydła. Powietrze płynąca nad skrzydłem ma do pokonania większą drogę, więc porusza się z większą prędkością niż powietrze płynące dołem. Powietrze o niższej prędkości ma większe ciśnienie więc z większą siłą napiera na skrzydło.

Trzecim sposobem pozwalającym samolotowi na lot jest pompowanie przez skrzydła dużych ilości powietrza w dół, co powoduje uniesienie się samolotu do góry. Wynika to z odpowiedniego ustawienia łopatek i dysz, które kierują powietrze poruszające się nad skrzydłem w stronę ziemi.
Dzięki tym sposobom samoloty są w stanie unieść się w powietrze i transportować ludzi i towary na naprawdę duże odległości.

0 Komentarze

Dodaj nowy komentarz

osiemnaście − 14 =