Witamy serdecznie na naszym blogu - Transport Mania!

Uprawnienia niezbędne do prowadzenia samochodów ciężarowych

Obecnie praca jako kierowca samochodu ciężarowego jest coraz to bardziej popularna. Wynika to przede wszystkim z faktu, że taka praca staje się całkiem opłacalna – pensja kierowcy ciężarówki jest obecnie o wiele większa niż jeszcze kilka lat temu. Zdecydowanie więcej jest także ofert pracy oraz ogłoszeń dotyczących zatrudnienia nowych pracowników – zleceniodawcami są zarówno mniejsze firmy, jak i duże koncerny. Wyjazdy za granicę jako kierowca są dodatkowo lepiej płatne, co skłania kierowców do podejmowania coraz to nowszych wyzwań oraz decydowania się na wyjazdu w dłuższe trasy.

Aby zostać zawodowym kierowcą samochodu ciężarowego i móc rozpocząć taką pracę należy spełnić warunki określone przez przepisy prawne i wytyczne oraz zdobyć odpowiednie umiejętności teoretyczne i praktyczne. Pierwszy i chyba najważniejszy krok to zdobycie prawa jazdy kategorii C lub C+E . Uprawnienia do prowadzenia ciężarówki, czyli auta o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony można uzyskać po osiągnięciu pełnoletności. Warto jednak pamiętać, że osoba  w tym wieku musi przejść dłuższe szkolenie, w celu zdobycia uprawnień na kierowcę zawodowego – jest to związane z mniejszym doświadczeniem w kierowaniu pojazdami. Aby przystąpić do kursu na kategorię C i C+E należy posiadać już prawo jazdy na samochody osobowe – należy więc legitymować się już prawem jazdy kategorii B i być czynnym kierowcą.

Po zdobyciu prawa jazdy C bądź C+E droga do bycia zawodowym kierowcą się nie kończy. Należy bowiem odbyć jeszcze odpowiednie szkolenia i przejść tak zwaną kwalifikację wstępną. Należy również zdać z pozytywnym wynikiem egzamin z kwalifikacji wstępnej.

Zdobycie wszystkich uprawnień do stania się kierowcą zawodowym ciężarówki jest dość kosztowne. Warto również nie zapomnieć o tym, że przed rozpoczęciem pracy kandydat na zawodowego kierowcę powinien przejść określone badania lekarskie. Muszą być one przeprowadzone przez uprawnionego do badania kierowców lekarza. Oprócz stanu zdrowia w takich badaniach przeprowadzane są również testy psychologiczne.

0 Komentarze

Dodaj nowy komentarz

piętnaście − cztery =