Witamy serdecznie na naszym blogu - Transport Mania!

Nowoczesne udogodnienia dla aut dostawczych

Współczesne firmy spedycyjne muszą stawić czoła bardzo wielu wyzwaniom oraz wymaganiom. Sprostanie im nieodzownie wymaga wsparcia się najnowszymi zdobyczami techniki. Zdecydowanie najwięcej w tej materii daje szeroko pojęta elektronika. Rozwiązań jakie powstały, aby usprawnić pracę w transporcie logistycznym, jest naprawdę mnogość. Można je podzielić na sprawdzone i powszechnie stosowane, jak również debiutujące i obecnie testowane. Niezależnie od nowinek technicznych każda firma powinna mieć wdrożone trzy rozwiązania, które teraz uznawane są wprost za niezbędne.

GPS

Pomimo tego, że nawigacja satelitarna w swojej pierwotnej wersji została wyparta w życiu codziennym przez smartfony, to zawodowi kierowcy często się nią posługują, a w naszej firmie powinniśmy w takie urządzenia wyposażyć pojazdy (o ile nie są w nie wyposażone standardowo przez producenta). Wynika to z kilku podstawowych zalet. Kiedyś mapy pobierane legalnie od producenta cechowały się większą dokładnością, ponieważ były sporo częściej aktualizowane. W czasach obecnych są uwierzytelnianie na bieżąco, więc w tym aspekcie niekoniecznie istnieje jakakolwiek różnica.

Zaleta nawigacji tkwi w samym urządzeniu. Nawigacje służą tylko do jednego celu. Z tego powodu mają prosty interfejs, nie grozi im zawieszenie się podczas pracy, są większe (a co za tym idzie wygodniejsze), a bateria działa kilkukrotnie dłużej bez ładowania. Dodatkowo wszystkie dane są wgrywane bezpośrednio na urządzenie, więc zanik zasięgu sieci nie powoduje błędów w ich działaniu. Fakt, że z urządzenia wykorzystującego globalny system pozycjonowania korzystać możemy bezpłatnie zarówno w kraju, jak i za granicą, to również istotny atut.

Śledzenie floty online

Jeśli jesteśmy już przy nawigacji, to jednakowo ważną rzeczą, jak nawigacja dla kierowcy, jest również to, abyśmy my w naszym centrum znali położenie samochodu na drodze. Istnieje wiele zagrożeń w trasie. O ile na przykład w Polsce napady na tiry należą do rzadkości, to wyjeżdżając już za naszą wschodnią granicę, ryzyko takich sytuacji znacząco wzrasta. Nieplanowany lub zbyt długi postój może nas zaalarmować, nawet jeżeli kierowca z oczywistych względów nie będzie w stanie poinformować o kłopotach.

Dodatkowe postoje mogą występować z innych przyczyn, czyli na przykład usterek technicznych. Pracownik niekoniecznie może mieć możliwość zawsze nas o tym poinformować. My nie wiedząc o tym, gdzie się znajduje i że mamy opóźnienie będziemy narażać naszego klienta na opóźnioną dostawę, co może spowodować nałożeniem na niego samego kosztownej kary. Monitoring GPS pojazdów chroni przed takimi sytuacjami.

Radiowa identyfikacja obiektów

Systemy RFID polegają na tym, że na naszym samochodzie umieszczona jest specjalna płytka, emitująca określony sygnał radiowy, unikalny dla danego pojazdu. Wjeżdżając na jakikolwiek obiekt, który posiada ten system, nasze auto zostaje automatycznie identyfikowane, zanim jeszcze jakikolwiek człowiek obsługi będzie w stanie je zobaczyć. Dzięki temu osoby pracujące w logistyce, od razu dostają informację, od jakiego spedytora pochodzi auto, po jaki towar przyjechało oraz czy aktualnie powinien podstawić się na rampy, czy powinniśmy skierować go na parking. Szybko tę informację kieruje się do naszego drivera. O ile RFID wydaje się bardziej przydatny fabrykom niż spedytorom, to większość firm wymaga jego wdrożenia, aby w ogóle rozważać współpracę.

0 Komentarze

Dodaj nowy komentarz

4 × trzy =