Witamy serdecznie na naszym blogu - Transport Mania!

Jak wysoko latają helikoptery?

Helikopter lub śmigłowiec to statek powietrzny, który unosi się w powietrzu dzięki sile nośnej, wytwarzanej poprzez obracające się z dużą prędkością śmigło, napędzane silnikiem, bądź silnikami. Cechą charakterystyczną helikopterów jest to, że w przeciwieństwie do większości samolotów umożliwiają pionowy start oraz lądowanie. W związku z tym, że maszyny te potrzebują niewiele miejsca do startu oraz lądowania, są powszechnie wykorzystywane np. w ratownictwie.

Chociaż helikoptery nie mogą wzbijać się na takie wysokości jak samoloty, pułapy jakie osiągają również są dosyć znaczące. Na chwile obecną największa wysokość na jaką wzbił się śmigłowiec wynosi 8850 metrów. Stało się to 14 maja 2005 roku, a dokonał tego pilot siedzący za sterami maszyny Eurocopter AS350 B3, który swą maszyną dotknął najwyższego szczytu na ziemi, czyli Mount Everestu. Należy jednak dodać, że helikopter, którego użyto do bicia rekordu wysokości, został wcześniej specjalnie wzmocniony i zmodyfikowany. Standardowe modele tej maszyny osiągają pułap zbliżony do 5000 metrów.

O tym, na jaką wysokość będzie mógł wzbić się helikopter decyduje szereg czynników. Uzależnione jest to przede wszystkim od ciężaru maszyny, a także warunków pogodowych. Śmigłowiec, który dotknął Mount Everestu zrobił to latem, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Zimą, przy niższej temperaturze i silniejszym wietrze, takie osiągnięcie byłoby niemożliwe.

Jeśli chodzi o ciężkie maszyny, to rekordzistą jest tutaj śmigłowiec Mi-38, który w 2012 roku osiągnął pułap 8600 metrów, startując z bazy lotniczej zlokalizowanej w okolicach Moskwy. Na uwagę zasługuje także osiągnięcie amerykańskiego śmigłowca bojowego Apache AH-64, który wzbił się na wysokość 6400 metrów.

W zestawieniu, warto uwzględnić również helikoptery Mi-2, które przez lata produkowane były przez zakłady WSK Świdnik, na licencji radzieckiej. Jeszcze do niedawna wiele tego typu maszyn było na wyposażeniu Policji oraz służb ratunkowych. Chociaż śmigłowce te miały wiele zalet, to maksymalny pułap na jaki mogły się wzbić nie był rekordowy. Według danych technicznych, maszyny te mogły latać na maksymalnej wysokości 4000 metrów.

0 Komentarze

Dodaj nowy komentarz

4 + czternaście =