Witamy serdecznie na naszym blogu - Transport Mania!

Jak wysłać paczkę za granicę?

Podstawowe zasady dotyczące wysyłania przesyłek zagranicznych

Jeszcze kilka lat temu wysyłanie paczek za granicę możliwe było wyłącznie poprzez narodową firmę pocztową. Uwolnienie rynku usług pocztowych sprawiło, że pojawiło się wiele nowych podmiotów, które świadczy tego rodzaju usługi. Obecnie każdy klient może samodzielnie zdecydować z usług, której firmy pragnie skorzystać.

Bez względu na wybór podmiotu dostarczającego paczkę, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad. Ich przestrzeganie jest niezwykle ważne i bardzo często decyduje o tym, czy przesyłka dotrze na miejsce w nienaruszonym stanie.

Pierwszym zadaniem nadawcy jest sprawdzenie, czy wybrana firma umożliwia przesyłanie określonej przesyłki. Przykładowo dhl kurier nie przyjmuje do przewozu przesyłek zawierających m.in. żywe zwierzęta, sztaby metali, gotówkę, papiery wartościowe, dzieła sztuki, antyki, alkohol, papierosy, czy też substancje aktywne chemicznie.

Po wyborze firmy kurierskiej kolejnym krokiem jest prawidłowe zapakowanie przesyłki. Większość firm zaleca pakowanie przesyłek w kartony lub foliopaki. Przedmioty znajdujące się wewnątrz kartonu powinny zostać unieruchomione, aby nie przesuwały się podczas transportu. Niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów kruchych i łamliwych. Najlepiej owinąć je dużą ilością folii bąbelkowej.

Paczka powinna zostać z zewnątrz zabezpieczona solidną taśmą klejącą. Przyjmuje się, że przesyłka powinna mieć regularne kształty. Najlepiej, gdyby wyglądem przypominała prostopadłościan. Niedopuszczalne jest, aby zawartość paczki wystawała poza jej obręb. Należy pamiętać, że przesyłanie paczek niestandardowych jest droższe od tych standardowych.

Co warto wiedzieć przed wysłaniem paczki do państw leżących poza UE

Po odpowiednim spakowaniu paczki pozostaje wezwanie kuriera. Można to zrobić na własną rękę, dzwoniąc pod wskazany numer lub wypełniając formularz internetowy. Warto również skorzystać z usług nowoczesnych platform wysyłkowych, które umożliwiają dostęp do wielu firm kurierskich z jednego miejsca. Przykładem takiej platformy jest https://www.epaka.pl/.

Podczas zamawiania kuriera istotne znaczenie ma również państwo, do którego będzie wysyłana paczka. Jeśli chodzi o wysyłkę do państw Unii Europejskiej, z tym obecnie nie ma większego problemu, ponieważ większość podmiotów obsługuje rynek europejski. Przykładowo dostarczenie paczki Polska Anglia trwa obecnie od trzech do pięciu dni i kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Nieco więcej trzeba będzie zapłacić, wysyłając paczkę do mniej popularnych, pozaeuropejskich państw. Wysyłanie paczek poza UE jest nie tylko droższe, ale również bardziej skomplikowane. Wszystko przez konieczność zapłaty cła i wypełnienia dokumentów celnych. W dokumentach tych nadawca musi m.in. określić zawartość przesyłki i ocenić jej wartość.

W przypadku przesyłania przedmiotów, których wartość nie przekracza 22 Euro, obowiązuje uproszczona procedura celna. Wyjątek stanowią dokumenty przesyłane w kopertach, do których nie trzeba dołączać żadnych dokumentów celnych. W związku z tym, że nie wszystkie podmioty świadczą usługi poza Unią Europejską, szukając firmy wysyłkowej, warto skorzystać z usług platformy wysyłkowej, współpracującej z wieloma firmami. W ten sposób oszczędzić można wiele czasu i pieniędzy.

0 Komentarze

Dodaj nowy komentarz

4 × trzy =