Witamy serdecznie na naszym blogu - Transport Mania!

Dostarczenie paczki za granicę – jakie formalności trzeba wykonać i komu najlepiej powierzyć to zadanie

Wysyłka paczki za granicę jest inna niż zamówienie standardowej przesyłki w granicach kraju. Obecnie wysyłanie paczek do rodziny czy znajomych poza granicami Polski jest wyjątkowo popularne i wiele firm kurierskich posiada w swojej ofercie takie usługi. Warto wiedzieć, jakich formalności wymaga wysyłka paczki za granicę oraz jak wybrać najlepszą firmę kurierską, która bezpiecznie dostarczy przesyłkę nawet na inny kontynent.

Przesyłki międzynarodowe – formalności

Zamówienia wysyłane za granicę na ogół nie wymagają innych formalności niż te, które dotyczą paczek krajowych. Paczki wysyłane w granicach UE posiadają standardowo wypełniane dokumenty przewozowe, w których należy określić adresata oraz dane nadawcy, które mogą zostać wykorzystane w przypadku zwrotu paczki. Inna procedura dotyczy jednak przesyłek wysyłanych poza UE – do Stanów Zjednoczonych, Chin czy Australii. Jeśli koperta zawiera wyłącznie papier, nie ma konieczności dopełniania dodatkowych formalności. W przypadku jednak przesyłek z inną zawartością, dla towaru o wartości do 22 Euro stosuje się uproszczoną procedurę celną. Konieczne jest posiadanie faktury lub innego dowodu zakupu towarów, na którym znajdzie się potwierdzenie jego wartości. Dodatkowo będzie konieczne wypełnienie karty odprawy celnej.

W przypadku przesyłek poza UE, kiedy zawierają towary o wartości powyżej 22 Euro, każda taka paczka musi przejść odprawę celną. Należy przygotować pełnomocnictwo dla agencji celnej, które zawiera kopię regonu, NIP, zaświadczenie o działalności lub wyciąg z KRS, faktury proforma lub faktury handlowe. Pełnomocnictwo musi zostać podpisane przez uprawnioną osobę – w przypadku firmy musi być to jej właściciel czy prezes. Koszt odprawy celnej wywozowej wliczany jest do ogólnego kosztu przesyłki. Warto podkreślić, że nadawca paczki może samodzielnie dokonać odprawy celnej paczki – wówczas musi dostarczyć firmie kurierskiej kopię faktury i kopie dokumentów odprawy celnej eksportowej ECS. Cena przesyłki jest wówczas niższa i można ją ustalić indywidualnie.

Zabezpieczenie przesyłki międzynarodowej i wybór odpowiedniej firmy kurierskiej

Istotne jest odpowiednie zabezpieczenie przesyłki przed jej nadaniem – zawartość nie może się przesypywać, a zewnętrzną część paczki dobrze jest zabezpieczyć specjalną, wzmocnioną folią. Do wnętrza paczki należy włożyć specjalne wypełniacze lub folię bąbelkową. Dokumenty powinny znaleźć się w bezpiecznych kopertach B5, które są wyjątkowo odporne na zarysowanie czy rozerwanie i uniemożliwiają otwarcie koperty bez jej uszkodzenia. Z racji dużego zapotrzebowania na wysyłkę paczek za granicą, ceny takich usług uległy obniżce. Nawet tani kurier może bezpiecznie i sprawnie dostarczyć przesyłkę do adresata. Ważne, by firma miała doświadczenie w przewożeniu przesyłek zagranicznych oraz była w stanie pomóc w dopełnieniu wszelkich formalności. Warto zdać się na firmę kurierską, udzielając jej niezbędnych pełnomocnictw – wówczas można zaoszczędzić wiele cennego czasu na odprawie celnej.

 

0 Komentarze

Dodaj nowy komentarz

17 − szesnaście =